reklama

Zabudnite na lúpeže a primitívne zločiny, organizovaný zločin číha na štadiónoch!

Od nepamäti ľudí láka vidina rýchleho a jednoduchého zárobku. Každý z nás v kútiku duše tuší, ako by naložil s prípadnou rozprávkovou výhrou.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Stávky, výhry a rýchlo zarobené peniaze sú veľkým lákadlom aj pre rôznych nepoctivých ľudí, ktorí sa odmietli živiť normálnou prácou. Títo ľudia svoje šťastie neskúšajú. „Bežný smrteľník“ si vsadí určitú sumu na výsledok športového zápasu a potom čaká, aký sa zrodí výsledok. Organizované skupiny si ho vďaka vopred vytvorenej schéme zabezpečia a v závislosti od miery rizika si naň vložia svoje finančné prostriedky. Žijú v nich skorumpovaní futbalisti, rozhodcovia, tréneri či funkcionári, ktorí kvôli vlastnej chamtivosti neváhajú zradiť svoj tím. Tím, pre ktorý sú neraz ako rodina.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na druhej strane stoja poctiví ľudia bojujúci proti týmto ilegálnym praktikám, ktoré lynčujú najpopulárnejší šport na svete. Aby šport ostal športom – to je jasný cieľ ich náročnej a nekonečnej misie.

Prečo stávkovanie?

Slovo mafia väčšine ľudí evokuje zbrane, drogy, násilie a smrť. Tieto presne štruktúrované a sofistikované skupiny sa čoraz častejšie uchyľujú k ekonomickým a všeobecne „čistejším“ spôsobom ako prísť k veľkým a relatívne jednoduchým ziskom. Match-fixing, teda dohodnuté zápasy, sú pre zločincov atraktívne z viacerých dôvodov. Prostredníctvom neho môžu napríklad prepierať peniaze a v prípade odhalenia hrozia oveľa menšie tresty ako pri iných trestných činoch.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Kto priamo alebo cez sprostredkovateľa sľúbi, ponúkne či poskytne úplatok inému, aby konal alebo sa zdržal konania tak, že ovplyvní priebeh/výsledok súťaže, potrestá sa odňatím slobody na jeden rok až päť rokov„, píše sa v paragrafe 336b o športovej korupcii.

Medzi rizikové stávky patria najmä „bočné stávky“, ktoré nesúvisia s konečným výsledkom zápasu. Manipulátori tak minimalizujú riziko. Napríklad stačí, ak skorumpovaný hráč dostane žltú kartu v určitej minúte zápasu a mastné výhry sú na ceste. Na takéto stávky sú používané nelegálne stávkové kancelárie prevažne v Ázii, ktoré majú takéto možnosti v kurzovej ponuke. Medzi ďalšie podobné udalosti v zápase patrí počet gólov či počet rohových kopov. Nebezpečenstvo predstavujú aj priateľské či amatérske zápasy. Tieto stretnutia nie sú až tak sledované a často v nich dochádza k nečakaným zvratom i „šialeným“ výsledkom.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ďalším spôsobom je možnosť stávkovať v reálnom čase v priebehu zápasu. Tento typ stávkovania, ktorý je kľúčový pri náraste online stávkovania v posledných rokoch, predstavuje špecifické riziká. Manipulátori môžu využiť výhodu vyšších limitov stávok a kombináciu kurzov na maximalizovanie profitu. Navyše vzhľadom na krátky časový úsek, v ktorom dochádza k stávkovaniu, je odhalenie podvodných stávok oveľa náročnejšie v porovnaní s predzápasovým tipovaním.

Treba však poznamenať, že okrem vyššie spomenutých podvodov spojených so stávkovaním existujú aj iné druhy futbalovej korupcie. Ide napríklad o manažérske úplatky pri udeľovaní televíznych práv a podobne. Korupcia, pri ktorej aktéri nemajú zisk zo stávkovania je však rovnako nebezpečná a vážna. Predstavte si, že sa v závere ligovej súťaže stretnú dva kluby, pričom jednému z týchto mužstiev hrozí vypadnutie do nižšej súťaže. Majitelia sa stretnú na káve a priateľsky sa dohodnú na výsledku. Ohrozený klub nepríde o najvyššiu súťaž, a teda ani o televízne práva či lukratívne sponzorské zmluvy. V prípade potreby sa v budúcnosti situácia obráti.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Najväčšie a nebezpečné stávkové gangy pochádzajú väčšinou z Ázie. Zdroj: pixabay.com
Najväčšie a nebezpečné stávkové gangy pochádzajú väčšinou z Ázie. Zdroj: pixabay.com 

Všetky cesty vedú do Ázie?

Všetky cesty vedú do Ríma, hovorí známe porekadlo. Južná Amerika, Slovensko, Balkán, najväčšie a najpopulárnejšie súťaže nevynímajúc. Všade sa pokúšajú dostať stávkové mafie so svojimi premyslenými plánmi. Dalo by sa povedať, že drvivá väčšina týchto ciest vás napokon dovedie do Číny, Singapuru alebo inej ázijskej krajiny. Inak povedané, do raja stávkových gangov.

Ako informoval portál Webnoviny, singapurská polícia v roku 2013 zadržala počas dvanásťhodinovej operácie 14 osôb podozrivých z účasti na podvodoch s tipovaním futbalových zápasov. Zatknutý mal byť vtedy tiež údajný šéf syndikátu, singapurský podnikateľ Tan Seet Eng, známy pod menom Dan Tan. Stratég z Ázie údajne stál aj na čele doposiaľ najväčšieho slovenského prípadu ovplyvňovania zápasov, ktorý sa tak isto odohral v roku 2013.

Prípady, ktoré otriasli svetovým futbalom

Jeden z najväčších škandálov sa udial v Taliansku v roku 2006. Ľudia po celom svete túto kauzu poznajú pod názvom „Calciopoli„. Podľa vyšetrovateľov bývalý generálny manažér Juventusu Turín, Luciano Moggi, zabezpečoval, aby zápasy Juventusu pískali vybraní rozhodcovia. Nahrávky odhalili, že Moggi za to dával darčeky predsedovi rozhodcov. Išlo napríklad o luxusné automobily. Turínsky celok bol potom za trest preradený do druhej ligy, prišiel o dva majstrovské tituly, no Moggi sa nakoniec vyhol väzeniu za korupciu.

Popri doživotnom zákaze činnosti vo futbale si mal odsedieť päť rokov. V decembri 2013 sa však dočkal zníženia trestu na 28 mesiacov a po ďalšom odvolaní do väzenia ani nenastúpil – rovnako ako ďalší bývalý funkcionár Juventusu, Antonio Giraudo. Taliansky najvyšší súd mu zrušil trest v dôsledku uplynutia premlčacej lehoty v rámci obvinenia zo športového podvodu.

V januári 2010 úrady v Zimbabwe začali vyšetrovanie množstva medzinárodných priateľských zápasov, ktoré hrali národné futbalové mužstvá v Ázii v rokoch 2007 až 2009. Devätnásť zápasov, v ktorých boli hráči Zimbabwe podplatení, aby prehrali, bolo organizovaných Singapurčanom Wilsonom Raj Perumalom. V dôsledku vyšetrovania dostalo dištanc 93 hráčov a funkcionárov v rozmedzí od šiestich mesiacov po doživotné tresty.

Jeden z takto ovplyvňovaných zápasov sa odohral aj v septembri 2010. Išlo o priateľský zápas medzi Togom a Bahrajnom, ktorý vyhral práve Bahrajn presvedčivým výsledkom 3:0. Bahrajn však spochybnil kvalitu družstva Toga a začal sa kolotoč vyšetrovaní. Keď futbalová federácia Togo potvrdila, že národný tím necestoval do Bahrajnu, zistilo sa, že v zápase boli použití podvodníci. Bývalý tréner národného tímu Toga priznal, že sa podieľal na vybavení zápasu prostredníctvom Perumala. Ten zaplatil výdavky 60 000 dolárov za letenky a ubytovanie.

Perumal po svojom zatknutí potvrdil svoju pôsobnosť v údajnom singapurskom zločineckom syndikáte. Spolok používal popredné spoločnosti s názvami ako Football4U a FootyMedia na podpisovanie zmlúv s futbalovými federáciami vo finančných problémoch, a to na organizovanie medzinárodných priateľských zápasov v ich prospech. Perumal často vyberal rozhodcov zápasu a tiež podplácal členov tímu. Vzhľadom na to, že priateľské zápasy nemuseli byť schválené prostredníctvom FIFA, boli zraniteľné na ovplyvňovanie výsledkov.

Vlastne, nikto o tom zápase nič nevedel. Nikdy sa totiž nehral. Dodnes je toto stretnutie označované ako zápas duchov.

Jeden z najšialenejších podvodov majú na svedomí v Ázii. Všetko stojí a padá na tom, že kurzy sú vlastne čísla a matematika, nič viac. Ak za stávku získate pri kurze 2,00 dvojnásobok, je vám jedno, či stavíte na Ligu majstrov alebo dedinský zápas na druhej strane zemegule. V Ázii sa dá staviť aj na nižšie súťaže v zahraničí alebo juniorské ligy. V stávkovej kancelárii patriacej singapurskému kartelu, bol v januári 2012 v ponuke priateľský zápas futbalových reprezentácii do 21 rokov – Turkmenistan a Maldivy. Ľudia, ktorí stavili na víťazstvo domácich sa mohli radovať. Zápas skončil 3:2. Problém bol v tom, že futbalové asociácie oboch krajín o ničom nevedeli. Vlastne, nikto o tom zápase nič nevedel. Nikdy sa totiž nehral. Dodnes je toto stretnutie označované ako zápas duchov.

Korupcia neobchádza ani najslávnejšie kluby. Zdroj: juventus.com
Korupcia neobchádza ani najslávnejšie kluby. Zdroj: juventus.com 

Škandál, ktorý navždy zmenil slovenský futbal

Písal sa marec 2013, keď brány väzenia opustil vďaka podmienečnému prepusteniu niekdajší generálny sekretár Slovenského futbalového zväzu Vladimír Wänke. Ten bol zatknutý pri preberaní úplatku od prezidenta futbalového klubu v Močenku Stanislava Szaba. Szabó bol vtedy v úlohe policajného agenta, pretože ako sám povedal, už sa nemohol pozerať na korupčné správanie Wänkeho a jeho pýtanie „všimného,“ ktoré on nazýval „kolok“ pri vybavovaní prestupov. Wänke napokon v roku 2009 dostal trest na 3 roky a 4 mesiace nepodmienečne. Vo väzení bol od decembra 2010.

V tomto prípade išlo o takzvanú manažérsku korupciu. Vtedy nikto netušil, že už o pár mesiacov vypukne nevídaný škandál, súvisiaci s korupciou spojenou so športovým stávkovaním.

Prípad začal v septembri 2013 oznámením hráča českej juniorskej futbalovej ligy na polícii, že bol kontaktovaný s ponukou na ovplyvnenie zápasu. To rozbehlo vyšetrovanie, ktoré odhalilo stávkarský gang. Hlavní organizátori korupcie boli Slováci. Členovia gangu ovplyvnili celkovo 19 stretnutí na Slovensku a v Česku. Obvinení boli hráči prvoligového klubu DAC Dunajská Streda, jeden z nich bol dokonca bývalý reprezentant. Išlo o štyroch hráčov – spomínaného reprezentanta Ivana Hodúra, obrancov Mareka Božoňa, Tomáša Hubera a záložníka Michala Diana, ktorý do zápasov zasiahol ako náhradník len na pár minút. Podvody boli organizované z ďalekého Singapuru a využívané boli nekontrolovateľné nelegálne ázijské stávkové stránky. Na Slovensku sa o organizáciu týchto podvodov starala skupina bývalých futbalistov – hlavný organizátor – Ivan Žiga, ktorý hrával aj v malajzijských kluboch, Róbert Rák a Marián Dirnbach.

Za zmanipulovaný zápas dostávali 2 tisíc až 60 tisíc eur. Najčastejšie zarábali na vyššom počte strelených gólov. Aktéri mali dohodnuté jasné pravidlá. Pokiaľ dohoda platila, organizátor zostal aj 15 minút po začiatku zápasu na tribúne a sedel na dohodnutom mieste. Ako signál toho, že sa dohoda ruší, organizátor opustil svoje miesto na štadióne. Hráči ovplyvnili aj tri zápasy najvyššej slovenskej súťaže: proti Senici (0:4), Myjave (1:4) a Trenčínu(0:6). V jednom prípade sa im to nepodarilo keď v zápase s Nitrou vyhrali 1:0.

„Bola to vysoko kvalifikovaná práca, pretože páchatelia pravdepodobne použili viac ako 150 SIM kariet do rôznych mobilných telefónov“

Vďaka dohode o vine a treste sa napokon aktéri vyhli väzeniu, avšak tresty, ktoré dostali, boli exemplárne. Napríklad Ivan Hodúr má zastavenú činnosť na 25 rokov, špecializovaný trestný súd mu udelil 3 roky podmienečne, probačný dohľad a pokutu 3 tisíc eur.

„Bola to vysoko kvalifikovaná práca, pretože páchatelia pravdepodobne použili viac ako 150 SIM kariet do rôznych mobilných telefónov,“ objasňoval vtedajší policajný prezident.

„Čo k tomu povedať…Jeden deň trénujem, usmievam sa, na druhý som v miestnosti so zamrežovanými oknami a cez okienko vo dverách vám podávajú jedlo. Tu sa už končia žarty. Priznám sa, bol som nervózny, ale panike som vyslovene nepodľahol. Poriadne som oka nezažmúril, poznal som dôvody zadržania, ale neustále som na všetkým rozmýšľal. Myšlienky striedali ďalšie myšlienky,“ popisoval Hodúr pre denník Šport svoje pocity po prepuknutí celej kauzy.

Integrita Slovenského futbalového zväzu

Aby sa predchádzalo podobným prípadom, na SFZ bolo zriadené oddelenie integrity. Ide o snahu všetkých čestných ľudí kvalitnou prevenciou zabrániť zločineckým skupinám a ostatným aktérom, aby ovplyvňovali alebo sa pokúšali ovplyvňovať zápasy.

Oddelenie pripravuje a realizuje školenia pre hráčov a ostatných členov futbalových klubov, upravuje predpisy, pravidlá a pripravuje odborné materiály. Ďalšou dôležitou činnosťou je zbieranie podnetov od partnerov a verejnosti. Pracovníci monitorujú futbalové stretnutia a korupčné správanie vo futbale. Samozrejme, v prípade nutnosti okamžite spolupracujú s orgánmi činnými v trestnom konaní a poskytujú súčinnosť pri vyšetrovaní.

„Spolupracujeme s orgánmi činnými v trestnom konaní, s Európskou futbalovou úniou a ich partnerskou organizáciou Sportradar, ministerstvom školstva, stávkovými kanceláriami, s nadáciami bojujúcimi proti korupcii ale tiež napríklad s Akadémiou policajného zboru. Spolupráca väčšinou prebieha na báze výmeny informácii a zdieľaní lepších postupov,“ vysvetľuje nám Jakub Čavoj z oddelenia integrity futbalu SFZ.

Hlavnou témou seminárov pre hráčov sú praktické poznatky o match-fixingu a prevencia pred manipuláciou zápasov. Účastníci seminárov sa dozvedia, aké druhy manipulácie existujú alebo aké techniky využívajú manipulátori. Hráči sa tiež môžu poučiť na praktických príkladoch zo Slovenska a zahraničia.

Match-fixing seminár pre hráčov Fortuna ligy. Zdroj: futbalsfz.sk
Match-fixing seminár pre hráčov Fortuna ligy. Zdroj: futbalsfz.sk 

Vďaka seminárom sa tak futbalisti naprieč vekovými kategóriami a výkonnostnými úrovňami dokážu zoznámiť s modus operandi ovplyvňovania zápasov aj so všetkými disciplinárnymi, trestnoprávnymi a inými následkami. „Veľakrát sa do ovplyvňovania zápasov zapájajú nebezpeční ľudia, ktorí sa živia nelegálnymi činnosťami. Existuje tu preto zvýšené nebezpečenstvo, na ktoré tak isto hráčov upozorňujeme, v tomto roku sme spravili školenia pre všetky kluby 1. ligy U15 a všetky mužstvá 2. ligy mužov. Od začiatku roka absolvovalo semináre po celom Slovensku viac ako 1 650 hráčov vo veku od 14 rokov až po dospelých,“ objasňuje nám Čavoj.

V predošlých dvoch rokoch absolvovali seminár aj hráči najvyššej súťaže Fortuna ligy, reprezentácia do 21 rokov pred odchodom na európsky šampionát, reprezentačné A mužstvo či slovenský výber žien do 19 rokov. Aj v tejto chvíli pracovníci na oddelení integrity monitorujú podnety a prípady na rôznych úrovniach, z pochopiteľných dôvodov však nemôžu poskytovať žiadne konkrétne informácie.

Gambleri, meškajúce výplaty aj guľky pre rozhodcov

V kauzách ovplyvňovania zápasov býva zapojená široká sieť aktérov. V súvislosti s korupciou spojenou so stávkovaním sú však najčastejšie oslovovaní hráči a rozhodcovia.

Práve rozhodcovia sú jediní, ktorých činnosť môže priamo ovplyvniť výsledok zápasu. Nie sú totiž v obklopení spoluhráčov a rozhodnutie je výlučne na ich „triku.“ Za veľký balík peňazí potom nie je problém vymyslieť si penaltu alebo vylúčenie hráča. Pochybenia rozhodcov, či už úmyselné alebo neúmyselné, má pomôcť odstrániť video systém. Arbiter si pred zrakmi všetkých divákov môže pomocou tohto systému pozrieť sporný moment a správne rozhodnúť.

Internetový portál Šport.sk prišiel nedávno so zaujímavým článkom. Anonym zaslal popredným členom talianskej rozhodcovskej asociácie zásielky, ktoré obsahovali nábojnice zo strelenej zbrane. Údajne tak mal vyjadriť protest proti zavedeniu videoasistencie v tamojšej najvyššej súťaži. Ako je známe, taliansky futbal bol zapletený vo viacerých aférach a nemožno tiež vylúčiť styky tamojších mafii na predstaviteľov futbalových klubov.

Najpočetnejšou skupinou, ktorú sa snažia manipulátori zapojiť do svojich schém, sú samotní hráči. Ako uvádza SFZ vo svojich informatívnych materiáloch integrita, najzraniteľnejšími sú hráči so sklonmi ku gamblerstvu či futbalisti pôsobiaci v ekonomicky slabých kluboch, v ktorých sústavne meškajú výplaty, respektíve nezarobia toľko, koľko si vyžaduje ich životný štýl. „Každý rok musia kluby prejsť licenčným konaním aby mohli štartovať v súťaži. Musia garantovať, že sú finančne schopné odohrať celú sezónu. Pokiaľ hráčom nie sú počas sezóny vyplácané mzdy, môžu sa obrátiť na príslušné orgány ako Komora pre riešenie sporov,“ objasňuje pre nás Jakub Čavoj otázku, ako transparentne dozerať na pravidelné vyplácanie hráčov. 

Zároveň však upozorňuje, že kluby nedokážu zabrániť hráčom, aby vo voľnom čase nepodľahli hazardu. „Kluby nevedia prikázať hráčom, čo majú robiť vo voľnom čase. Veľmi dôležitá je však prevencia, napríklad na základe našich predpisov majú hráči zakázané stávkovať na ligy, v ktorých pôsobia. V rámci našej činnosti monitorujeme celé futbalové prostredie, či už ide o hráčov alebo kluby. Viac sa k tomu ale nebudeme vyjadrovať,“ uzatvára Čavoj túto problematiku.

Ako však tvrdí, hráči stále majú možnosť rozmyslieť si svoje konanie a vyhnúť sa tak zbytočným problémom. Základom je neprijať úplatok, obrátiť sa na kompetentných a samozrejme, začať spolupracovať. Nedá sa tiež jednoznačne určiť, s koľkými odmietnutiami sa manipulátori stretnú. Oddelenie integrity sa môže zaoberať len prípadmi, ku ktorým má relevantné podklady.

Kluby sa zhodujú, súťaž je čistá

O reakciu k tejto problematike sme požiadali aj všetkých účastníkov najvyššej futbalovej súťaže. Do uzávierky sa vyjadrili len niektorí predstavitelia klubov, avšak tí sa zhodujú na tom, že Fortuna liga je čistá a nemajú podozrenia z manipulácií zápasov.

„Podľa môjho názoru je Fortuna liga jednoznačne čistá. Existuje verejná mienka, ktorá tento fakt vyvracia, ale podľa mňa len na základe negatívnych skúsenosti z minulosti,“ reagoval mediálny manažér FK Železiarne Podbrezová Patrik Müller.

V podobnom duchu sa vyjadril aj zástupca MŠK Žilina. „V klube pravidelne diskutujeme na tému korupcia a tak isto pravidelne prebiehajú workshopy na tému match-fixing. Nestretli sme sa preto s ničím a nikým, čo by len signalizovalo ovplyvňovanie zápasu. Rovnako nemáme pochybnosti o tom, že Fortuna liga, Slovenský pohár a všetky súťaže, v ktorých naše družstvá pôsobia sú čisté,“ vysvetlil nám mediálny manažér Martin Kollár.

Zaujímavé sú aj výsledky dotazníka, ktorý realizovali pracovníci SFZ v roku 2016. Anonymný dotazník obsahoval 15 otázok s možnosťou odpovede áno alebo nie. Prieskumu sa zúčastnilo 252 hráčov A tímov a 241 hráčov do 19 rokov. Po spracovaní dospeli pracovníci zväzu k nasledujúcim zisteniam:

  • 15,1% hráčov A tímov (ďalej A) priznalo, že malo počas kariéry finančné problémy.
    Až 31,3% hráčom A a 9,5% hráčom do 19 rokov (ďalej U19) dlžil niektorý z klubov, v ktorom počas kariéry pôsobili, peniaze dlhšie ako 3 mesiace.

  • 20,2% hráčov A a 32,2% hráčov U19 si počas kariéry bolo nútených požičať peniaze od inej osoby v rámci klubu.

  • 50% hráčov A a 68,8% hráčov U19 uviedlo, že pravidelne tipujú športové zápasy, čo však neznamená že tipujú na futbal, resp. slovenský futbal, pričom dokonca len 7 hráčov U19 uviedlo, že nikdy v živote netipovalo.

  • 14,1% hráčov A a 30,5% hráčov U19 vie o hráčoch, alebo iných osobách vo futbale na Slovensku, ktoré tipujú zápasy vlastného klubu.

  • 13,2% hráčov A a 13,5% hráčov U19 podľa ich názoru bolo niekedy účastníkom zmanipulovaného zápasu, alebo iného podvodu v zápase, pričom niektorí dokonca aj v jednej z ostatných dvoch sezón.

  • 7,3% hráčov A a 10,8% hráčov U19 si myslí, že boli niekedy účastníkom zápasu, v ktorom podvádzalo ich mužstvo.

  • 6,2% hráčov A a 2,7% hráčov U19, ktorí pôsobili v zahraničí uviedli, že zažili manipuláciu počas svojho kontraktu v zahraničí.

  • „Len“ 5,7% hráčov A a 4,2% hráčov U19 uviedlo, že boli niekedy kontaktovaní osobou, ktorá ich nahovárala na match-fixing/iný podvod vo futbale, pričom 1 hráč uviedol, že sa mu vyhrážal niekto, kto ho žiadal o manipuláciu zápasu/iného podvodu vo futbale a bol obeťou fyzického násilia kvôli odmietnutiu manipulovať zápasy/iného podvodu.

  • Dokonca až 78% hráčov A a 78,4% hráčov U19 by nahlásilo, ak by ich niekto kontaktoval s ponukou na match-fixing/iný podvod.

Relevantné stávkové kancelárie by mali byť zabezpečené

Až polovica zo všetkých svetových stávkových kancelárii je nelegálna. Ide najmä o tie v Ázii, ktoré ponúkajú pochybné druhy stávok a majú v kurzových listoch zmanipulované zápasy.

Veľkú rolu zohráva aj skúsenosť riskmanažéra, ktorý vie na základe rukopisu podávaných tiketov vyhodnotiť, kedy sa klient stáva nebezpečným.

Oddelenie integrity SFZ vypracovalo akúsi čiernu listinu stávkových kancelárií. Často ide len o pochybné webové stránky, na ktorých sa dajú uzatvárať nelegálne stávky. Tieto stránky boli v spolupráci s ministerstvom financií zablokované a z územia Slovenskej republiky sa do nich nedostanete. Momentálne ide o 150 webov, pričom reálne by ich malo byť okolo 1000. Znakom relevantnej stávkovej kancelárie je aspoň jedna kamenná pobočka.

Zmanipulovaný zápas v kurzovej ponuke sa pre legálnu stávkovú spoločnosť rovná obrovským stratám. Nečudo, že systém ich ochrany je na vysokej úrovni: „Máme vlastný systém alarmov v prípade neobvyklých stávok, ktorý nás upozorňuje ak percentuálny pomer stávok nezodpovedá reálnej pravdepodobnosti na daný zápas. Monitorujeme vklady na jednotlivé tipy v každom zápase, podané tikety, opakovane podávané tikety, podobné tikety podávané v jednom čase, podobné tikety podávané z rôznych miest a podobne. Ďalej využívame európsky alertovací systém fy Sportradar, ktorý upozorňuje na neobvyklý pohyb kurzov na trhu alebo na to, keď sa niektorý zápas hromadne sťahuje z kurzovej ponuky,“ oboznamuje nás s problematikou Head of Prematch Team Richard Slušný zo stávkovej kancelárie Niké.

Ako ďalej tvrdí, monitorované sú všetky relevantné stávkové spoločnosti. Sledujú sa zmeny kurzov či odstraňovanie zápasov z ponuky. „Tak isto sa sleduje stávková burza Betfair a rozloženie vkladov na podozrivé zápasy na burze,“ vysvetľuje Slušný.

Každá osoba pri registrácii v spoločnosti Niké predloží dva doklady totožnosti. Až po ich overení môže klient začať stávkovať. „Pri registrácii nevieme overiť či bol klient napríklad trestne stíhaný, podozrivým sa pre nás stáva až spôsobom tipovania. Ak má napríklad rovnakú IP adresu, bydlisko prípadne zhodu priezviska s klientom, ktorý bol v minulosti vyhodnotený ako podozrivý. Veľkú rolu zohráva aj skúsenosť riskmanažéra, ktorý vie na základe rukopisu podávaných tiketov vyhodnotiť, kedy sa klient stáva nebezpečným,“ uzatvára Slušný.

Tajomný investor z Číny

Najhorúcejší náznak korupčného problému bol zaznamenaný len pred pár týždňami a „prekvapivo“ je v tom namočený investor z Číny. Slovenské média prišli s informáciou, že spoločnosť ANPING, ktorá je podozrievaná z ovplyvňovania zápasov v Portugalsku, Rumunsku či dokonca v českom klube Mohelnice, chcela vstúpiť do slovenských súťaží. Tento čínsky investor odkúpi klub a následne postaví mužstvo z vopred vybraných hráčov, ktorí ovplyvňujú zápasy.

V smelých plánoch na našom území im zabránilo oddelenie integrity, ktoré tým jednoznačne pozdvihlo svoj kredit a opodstatnenie. „Išlo o kluby Senica a Komárno. O fungovaní tejto skupiny sme v rámci Európy vedeli dlhší čas. O tom, že sa možno vyskytujú na Slovensku, sme boli informovaní od partnerov UEFA, firmou Sportradar. Podobné skupiny a ich činnosť sú monitorované po celom svete,“ vysvetľuje nám Jakub Čavoj spôsob, akým sa podarilo zabrániť tejto skupine aby ovládla spomínané kluby.

Je pochopiteľné, že citlivá nálada v spoločnosti sa odzrkadľuje aj v športe a tak sa nemožno čudovať, že rôzne bizarné situácie v zápasoch či akékoľvek náznaky pochybného správania funkcionárov vzbudzujú vo verejnosti otázky a polemiky.

Zdroj: futbalsfz.sk<!– 1526475862530 –>

Článok bol spracovaný pred vypuknutím aktuálnych informácií o korupcii v našom futbale. 

Pavol Valášek

Pavol Valášek

Bloger 
  • Počet článkov:  6
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Raději uslyším o živém americkém tulákovi než o mrtvém řeckém bohu.Charles Bukowski Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

73 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

19 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu