Doba POSTFAKTUÁLNA

Autor: Pavol Valášek | 30.1.2017 o 14:43 | (upravené 30.1.2017 o 14:55) Karma článku: 1,58 | Prečítané:  540x

Na vyučovaní v škole, rok 3017...“Viete mi povedať, v čom bolo špecifické  21. storočie?“ Bola to doba postfaktuálna. Správna odpoveď.  

Slovo postfaktuálny je slovenský výraz pre post-truth. Jednoducho vysvetlené, pri komunikačnom procese ako takom /odosielateľ – prijímateľ/, aj keď tento výraz je definovaný v spojení s politikou, sa nekladie dôraz na fakty ale naopak, vysielané sú subjektívne, emocionálne apely. Inak povedané, výmysly, neoverené informácie...Práve v našej dobe je tento fenomén, nadnesene povedané, na svojom totálnom vrchole. 

Veľkú zásluhu má na tom samozrejme sila sociálnych sietí a všeobecne digitálna doba, v ktorej žijeme. Sloboda prejavu je jedno z našich základných ľudských práv, samozrejme VĎAKABOHU. Ja osobne som vďačný, že si môžem písať svoj blog. Môžem vyjadrovať svoj názor bez toho, aby ma niekto prenasledoval alebo ma inak stíhal. A samozrejme rešpektujem, že toto právo máme všetci, čo je podľa mňa úžasná vec. Ale aby som sa nestratil...Týmto som chcel iba naznačiť, že spojenie slobody prejavu a našej digitálnej doby, dáva obrovský priestor, pre takzvané tretie, alternatívne či inak povedané, konšpiračné média. 

Prečo som ich nazval tretie...Z môjho pohľadu, /možno aj z Vášho/ ide o akýsi pomyselný trojuholník. Ja, ako prijímateľ som na vrchole a čerpám informácie z médií, ktoré si nazveme mainstreamové. Každý vie čo je mainstream, laicky povedané, je to opak tých „tretích“. Sú to oficiálne média, ktoré rešpektuje väčšina. Aj keď tým už si nie som tak istý. Mám pocit, že prijímať mainstream, nie je v tejto dobe cool. Ja sa s týmto názorom nestotožňujem, podľa mňa ide skôr o akýsi trend, akože „nebyť ovca“ a podobné výplody najmä mladých ľudí...Osobnosť, inteligencia a celkové postoje človeka sa nemerajú tým, aké konzumuje média a koho volí. Takže keď nejaký Paľko (nemyslím tým seba) z Lazov volí Kotlebu a číta Zem a Vek, to neznamená, že je protisystémový hrdina, ktorý spasí túto spoločnosť, a že má viac rozumu ako jeho strýko, ktorý dal svoj hlas Ficovi a číta Nový čas.... 

Tým som sa v žiadnom prípade nechcel do nikoho navážať, aj keď sa určite nájde niekto, kto si to zle vysvetlí a schytám za to pár nenávistných komentárov.  Chcel som tým povedať, že máme možnosť každý deň prijímať neuveriteľné kvantá informácií a je stále náročnejšie vyselektovať si pravdu alebo aspoň aký taký objektívny názor. 

Ja osobne sa snažím alternatívnym médiám vyhýbať, ale v žiadnom prípade ich neodsudzujem. Beriem to tak, že proste sú...Len v rámci tej spomínanej selekcie naozaj nepotrebujem prijímať informácie o tom,(uvádzam ako príklad prvé tri veci čo ma v tomto kontexte napadli) aká je Európska únia zlo, aká je Amerika, aké je Rusko a podobné nezmysly...Možno si poviete, že by ma to malo zaujímať...Ale áno, viem všetky vecné a potrebné informácie o týchto troch „témach“ a viac nepotrebujem...A presne o tomto to je, vecné, tým som mal na mysli FAKTY. Ja nemám nič proti tomu, keď sa píše o veciach do hĺbky, ale tu prichádzam k podstate tohto blogu...Pri všetkých tých názoroch, článkoch, blogoch a vyjadreniach sa jednoducho fakty strácajú do úzadia. Kvantita jednoducho zabíja podstatu veci.  Prečo by som si mal vytvárať mylné predstavy o tom, kto za čo môže a kto ničí tento svet. Kto je tu od toho, aby všetkým povedal a ukázal AHA ten a ten môže za TOTO. A je jedno či ide o konšpiračný web alebo bulvár. 

Teraz som sa dostal do zaujímavej situácie... Vy si môžete povedať a kto si ty, že si myslíš, aký je tvoj názor  pravdivý....To si nemyslím, aj toto je len môj subjektívny pohľad s ktorým sa veľa ľudí nestotožní, a keďže z dôvodu vlastného zdravia (smiech) nečítam komentáre pod mojimi blogmi, objasňujem to hneď a jasne. 

Samostatným fenoménom v tejto téme je politika. O politike sa bloguje, točia sa videá, komentuje sa v tisícoch...V princípe je to skvelé a tak by to malo byť. Ľudí musí zaujímať systém v krajine, v ktorej žijú. Ale opäť by sme sa dostali k podstate, ktorú popisujem vyššie. Čo je vlastne pravda ? Politika a mediálne hry, to je jedna obrovská bublina, s ktorou tak isto treba narábať veľmi opatrne. Pri týchto témach sa prikláňam skôr k tým menej mainstreamovým médiám. Z reálnych diskusií a rôznych rozhovorov si človek dokáže urobiť aký taký názor, aj keď 100 ľudí môže mať 100 názorov, to stále platí. Čo tým mám na mysli ? Tak napríklad keď vidím diskusiu s Richardom Sulíkom, ktorá trvá 1,5 hodiny, dokážem nasať informácie vecnejšie ako keď si prečítam 5 článkov na piatich fórach. Samozrejme česť pred všetkými novinármi či blogermi, ktorí sa venujú politike...No opäť sa tu ku klasickým spravodajcom stavajú do pozície konkurentov „tretie“ strany, ktoré často zavádzajú a šíria kvanta SUBJEKTÍVNÝCH  názorov...Potom nečudo, že ľudia sú zmätení.

Všetko nie je len o politike, vyššie spomínané platí o všelijakých druhoch informácií. Na okraj by som si trúfol povedať, pre mňa je „najčistejším“ odvetvím šport...Okrem nejakých špekulácií kto kedy pil, kam prestupuje a kto dopuje sa v športe píše jasne a pracuje sa s reálnymi, overenými a  viditeľnými údajmi ale to už moc špecifikujem. Nedá sa porovnávať šport a politika, teda aspoň som to ešte neskúšal.  A bulvárne žvásty ako také nemá zmysel rozoberať. 

Nechcem aby to vyznelo tak, že všetko je podľa mňa výmysel, to samozrejme nie. Najviac tento fenomén post-truth postihuje politiku a všeobecne veľké svetové témy..

Narábajme opatrne s informáciami, ktoré na nás číhajú doslova na každom rohu. Nemali by sme žiť iba z názorov v online svete...Veľkou nádejou pre mňa osobne sú knihy, a taktiež inšpiratívni ľudia v mojom okolí. Je jedno či študujete alebo pracujete, či ste z mesta alebo dediny, či ste programátor alebo stavbár. Mladší ľudia by sa nemali báť čerpať poznatky od starších a naopak, starší by mali prihliadať na názory mladých ľudí a takto sa navzájom môžeme veľa naučiť...Určite viac ako z názoru nejakého mamľasa čo si v živote dokopy nič neprežil a ide mi tvrdiť, že všetci mi chcú zle či nebodaj nejaký ujo z ameriky ovláda môj život....

Každý deň sa môžeme vzdelávať a dozvedať sa nové a nové a nové veci...Čo si z toho zoberieme a ako s tým naložíme, je na každom z nás. Majte oči aj myseľ otvorené. 

 „Z médií dostávame odpovede na otázky, hoci sme si ich nepoložili.“
– Jaroslav Maxmilián Kašparů (český esperantista, spisovateľ duchovnej literatúry)

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.


Už ste čítali?