"Celebrita" na doživotie

Autor: Pavol Valášek | 8.11.2016 o 20:26 | (upravené 11.11.2016 o 13:33) Karma článku: 3,08 | Prečítané:  1082x

Minulý štvrtok sa v médiách objavila nevídaná „slovná prestrelka.“ Námestník pre trestný úsek generálnej prokuratúry SR Peter Šufliarsky sa na tlačovej konferencii vyjadril k mediálnemu priestoru, ktorý dostáva mafiánsky boss M.Č.

„Jedným slovom vrah. Mikulášovi Černákovi dali média v ostatnom čase veľký priestor, ktorý z neho spravil celebritu a zároveň obeť justičného systému. Táto pozícia mu neprináleží, je absolútne nenáležitá a nepravdivá,“ odznelo na tlačovej konferencii.

Odpoveď na seba nenechala dlho čakať. M. Č. na svojej sociálnej sieti zverejnil status: „K včerajšej tlačovke námestníka GP Mgr. P. Šufliarskeho musím s poľutovaním konštatovať len to, že som videl „uplakaného“ neprofesionálneho prokurátora, ktorý zavádzal verejnosť, skresľoval a tajil fakty, aby sa tým očistil od podozrenia, že pomáha vrahom – Kánovi a Kaštanovi vyhnúť sa dlhoročným trestom za svoje zločiny z minulosti.“ To, že M. Č. prelomil mlčanie, je známe všetkým, ktorý majú aký taký prehľad o dianí v našej spoločnosti. Ale to, čo spustila táto mediálna výmena, je naozaj zarážajúce. V nasledujúcich riadkoch sa pozrieme na dva zásadne pohľady spoločnosti na osobu M. Č.

Budem sa snažiť používať čo najmenej afektovaných výrazov a subjektívnych pohľadov. Takže nebudem písať, že je niečo zvrátene alebo zarážajúce, či poprípade obhajovať niektoré názory a prikláňať sa k ním. Táto téma je podľa môjho názoru náročná aj pre skúsených publicistov a odborníkov z oblasti kriminalistky, psychológie a podobne. Takže sa nedá očakávať, že to tu začnem objasňovať v amatérskom blogu. Ako som už spomínal, nemám na to odborné vzdelanie, skúsenosti ani vek.

Tento „fenomén“ ma však neskutočne fascinuje. Prvý pohľad, ten „úchvatnejší“ je už naznačený zo strany justície, konkrétne námestníka GP pre trestný úsek. Je možné, že sa zo zločinca takého kalibru akým je Černák môže stať celebrita ? Samozrejme, pojem celebrita treba brať v úvodzovkách. Respektíve, prečo je tomu tak ? Odpoveď na túto otázku som hľadal v dvoch častiach. Tú prvú som našiel  v knihe Kevina Duttona: Moudrost psychopatu. Ten popisuje fenomén psychopatov z medicínskeho a vysoko odborného hľadiska. Laicky sa to však dá jednoducho pochopiť nasledovne. Psychopati sú ľudia, ktorý nás ostatných určitým spôsobom ovplyvňujú, fascinujú. Sú to charizmatickí, pokojní, vyrovnaní ľudia bez emócií. Najväčším paradoxom, ktorý odhaľuje táto kniha je, že psychopat nemusí byť výlučne vrah či sexuálny násilník. Psychopati sú práve vďaka spomínaným vlastnostiam napríklad politici, lekári, právnici. V knihe sa píše, že práve ten pokoj a chlad či bezcitnosť umožnia špičkovému chirurgovi zachrániť veľa ľudských životov. Samozrejme je tiež zdôraznený fakt, že sa jedná o menšinu, a skutočne vo väčšej miere sú psychopati osobnosti s negatívnymi charakterovými črtami. Môže ísť v prípade M.Č. o spomínaný fenomén ? V podobnom duchu som vyjadrenia na jeho osobu už počul. Dokonca aj od právnikov a odbornej verejnosti. Vždy pokojný, upravený. Jeho právny zástupca sa vyjadril, že na ňom nikdy nebadal známky nejakej psychickej labilnosti a to aj napriek tomu, že už je dlhé roky vo väzení. Udržiava sa vo fyzickej kondícii, študuje právo. Sudca, ktorý viedol tento Černákov mega proces povedal, že jeho správanie pri súdnych konaniach bolo ukážkové. Nevykrikoval, nebol afektovaný, reagoval keď bolo treba.

Je teda možné, aby charizma, sila osobnosti a strhujúci príbeh pohltili ľudí natoľko, až prestanú vnímať pozadie toho celého? Zabudnú na zločiny, ktoré dotyčný spáchal a vytvoria si z neho, práve vďaka sile jeho osobnosti a charizme, akéhosi negatívneho hrdinu ? Podľa mňa sa to práve deje. Určite je to spôsobené aj tým, že ľudia sú znechutení zo systému a súdnictva. Fakt, že komplici Kán a Kaštan sú naďalej na slobode určite nahráva Černákovi. Keď si k tomu pripočítame mediálny priestor, „hrdina“ je na svete. A naozaj treba uznať, že ten spomínaný mediálny priestor je obrovský. Jeho kniha, Prečo som prelomil mlčanie, získala cenu Panta Rhei Awards 2015 za najobľúbenejšiu knihu čitateľov. Venované mu boli dve časti z cyklu Mafiáni, ktoré odvysielala STV a taktiež séria reportáži v relácii reflex na Markíze. Za zmienku určite stojí aj jeho 34 273 fanúšikov na facebooku. Všetky zmienené fakty potvrdzujú niektoré komentáre na internete. Zo všetkých by som vybral aspoň dva, ktoré hovoria za všetko. „Keby zajtra začali Černák, Kaštan a Kán  spoločne rozprávať všetko čo vedia, na tlačovke TA3 by sa zúčastnil len mikrofón.“

„Keby Černák nevraždil, tak má vynikajúci psychologický posudok pre vrcholového manažéra, ktorí sedia vo všetkých firmách a sú štedro platení, že dokážu bez akejkoľvek ľútosti zodrať z ľudí kožu a ide im len o zisky, toto je tá demokracia, vládnu nám psychopati a sociopati!“ píše anonym pod článkom na internete.

Ďalšiu časť na tento pohľad celebritizácie zločinca som zachytil od Štefana Harabina vo videu pre investigatívneho žurnalistu Martina Daňa. Ako som už spomínal, veľa ľudí je znechutených zo slovenského súdnictva, a taktiež mnohým príde na um myšlienka, či sa generálna prokuratúra nesnaží hrať mediálne hry aby zatienila aktuálne kauzy, ktoré sa nevyšetrujú. Veď uznajte sami, zvolávať tlačovku kvôli právoplatne odsúdenému na doživotie ?

Samozrejme stále je tu väčšia skupina obyvateľstva, ktorá Černáka rázne odsudzuje. Tu nie je priestor na diskutovanie a analyzovanie. „Nikto nenapíše o nejakom skvelom chirurgovi alebo učiteľke........., ale o tomto vedre sračiek sa píše každý deň. A ľudia to samozrejme čítajú, lebo je to ľahšie ako riešiť svoje problémy a rozmýšľať, prečo sa mám zle.“ 

„Pri takomto človeku najistejšia poprava.“ Takto znejú niektoré  komentáre rozhorčených občanov.

Ako som spomínal v úvode, snažil som sa neprikláňať ani k jednému z týchto pohľadov. Je tu tiež jeden veľký faktor, a to pozostalí po obetiach, ku ktorým treba prechovávať úctu. Knihu som prečítal, téma ma nesmierne zaujíma, no svoj jednoznačný názor nevyjadrujem respektíve ho nemám a sledujem len to, čo vidím. Nastalo by však veľké politicko – spoločenské divadlo, keby sa nejaký sudca odvážil pustiť M. Č. podmienečne na slobodu. Každý vie, že sa to na 90 percent nestane, a nechcem si ani predstaviť ako by taká tragikomédia dopadla.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Prečo by sa mali Slováci začať báť Čechov

Slovensko bude musieť vynaložiť viac úsilia a vynaliezavosti, aby ho Brusel v zhluku „podivných“ demokracií na východ od Nemecka rozpoznal

KULTÚRA

Českú fotografiu roka vyhral Slovák. Ukázal sfanatizovaný dav

Martin Bandžák vyhral už aj v minulosti.


Už ste čítali?